technológia - Ültetés - talaj



Az ültető edényekben nevelt citrusokat időnként át kell cserepezni. Erre azért van szükség, hogy a már túlzsúfolt gyökérzet megújuljon a minimális mennyiségű új talajban. Így erősebb lombozatot, és bőséges gyümölcsöt ad.
Eltérően más gyümölcstermő növényekkel, melyeket a vegetációs időszak elején, vagy végén ültetünk, a citrusokat a vegetációs időszakban ültetjük át. Erre rend szerint tavasz végén (május) kell sort keríteni.
A Magyarországi klímát is figyelembe véve, a fő ültetési időszak június, mely eltolható egészen szeptember végéig. Tekintettel arra, hogy a növény megerősödjön az új cserépben a teleltetésig, az átültetési műveletet júniusban kell véghezvinni.

Fiatal növényeket két-háromévente át kell cserepezni, mert a talaj teljesen kimerül. Nem érdemes nagy cserepet választani, mert nem tudja rendesen átszőni a cserepet, és a következő átcserepezésnél leszakadhat a gyökérlabda egy része, ami a növény pusztulását okozhatja.
Viszonylag kisebb cserepek jobban elhelyezhetőek a teleltetésnél is, főleg ha sok más növényt is teleltetünk.
Nagyon kell figyelni a fokozatos cserép méret növelésre, egy 14-es cserépben lévő növény nem kerülhet 18-20 cm-nél nagyobb új cserépbe. A rögtön nagyobb cserepekbe ültetett növényeknél, a gyökér és a lombozat kezd el fejlődni a gyümölcs rovására.
Felnőtt növényeket elég három, négyévente átcserepezni. A teleltető hely függvényében kijelölhetünk egy végleges cserépméretet, amely lehet 60-70 cm, illetve akár kisebb is 50-60 cm. Így a növények kisebbek lesznek, de ha megfelelően gondoskodunk róluk, igen gyönyörűek.
Amikor egy növényt megvásárolunk, az általában terrakotta, vagy egyéb színű műanyag cserépben van. Ezekkel a cserepekkel könnyű bánni, és könnyen átcserepezhető bele bármi.
Azonban nem tudja helyettesíteni az eredeti agyagból készült terrakotta cserepeket. Ha egy mód van rá, a növényeket csak agyag cserepekbe tegyük.
A műanyag cserepek nagyon hamar felmelegszenek nyáron, és télen ugyan ilyen hirtelen hűlnek le.
Az agyagból készült terrakotta edények jobban ellenállnak a hőmérséklet-változásnak, hűsen tartják nyáron a gyökérzetet, és a talajnak is jobb szellőzést biztosítanak, ami nagyon fontos a citrusoknál. Jobb lesz a növény vízelvezetése is, mivel több levegőhöz jut, a cserepek alját teríteni kell habkővel, vagy duzzasztott agyag kaviccsal, hogy a gyökereket megóvjuk a közvetlen víztől.
Mindig annyi zúzalékot használjunk, hogy megfelelő összhangban legyen az a cserép méretével.
Most nézzünk egy 14 es cserépben lévő növényt, amit át kell cserepeznünk, mert a növény gyökérzete már a vízelvezető nyílásokban megjelent, és kellőképpen átszőtte a horzsaköves, tőzeges talajt.
A növény kiemelése a régi cserépből egy igen kényes művelet, ezért hagyjuk a talajt kissé kiszáradni, mert így könnyebb dolgunk lesz.
A kiemelést követően győződjünk meg arról, hogy a gyökerek szabadok. Ha tapadtak már a régi cserép oldalán, és csomósak, akkor egy éles kertész késsel nagyon vékonyan vágjuk le ezeket, hogy az új talajban a gyökerek elágazódjanak, és rögtön birtokba tudják venni az új talajt.
Előkészítjük az új ültető edényt, és az aljára vízelvezető réteget teszünk (habkő, zúzott agyagcserép, vagy agyag granulátum) erre annyi szubsztrátumot helyezünk, hogy a növény, a cserép tetejétől 2-3 cm-el legyen lejjebb. Miután a növényt a cserép közepére helyeztük, körbe rakjuk az új szubsztrátummal, szép rétegesen, amit le is nyomkodunk. Ez által biztosítjuk, hogy a növény masszívan kerüljön az új környezetbe. Miután szépen az új környezetbe van, a növényünk azt jól beöntözzük. Az ültetés előtt, és után 2 hétig nem trágyázzuk a növényünket.
Végleges cserépben lévő növényeknél is szükség van a 3-4 évenkénti talaj megújításra, amely egy összetettebb feladat. Miután kiemeltük a növényt az ültető edényből, egy éles késsel, vagy sarlóval a gyökérlabdáról 5-6 cm-t távolítunk el. Ezzel stimuláljuk a növényt a gyökérzet, és a lombozat megújítására. Az eredeti edénybe visszahelyezve új talajjal töltjük ki edényünket.
Ezzel a technikával tartják a Medici kertben (Villa de Castello) a több száz éves növényeket.

Talaj

A citrusok igen szívós, és hosszú életű növények, a talajban nem igazán válogatnak, alkalmazkodnak ahhoz ami éppen a rendelkezésükre áll.

Fiatalabb növények jobban fejlődnek tőzeg, és habkő keverékébe, idősebb növényeknél előnyösebb a tőzeghez kötöttebb szubsztrátumot keverni. Natúr tőzegbe soha ne ültessünk citrusfélét. A citrusok az enyhén savas kémhatású talajokat kedvelik, ezért a lúgos talaj épp olyan veszélyt hordoz, mint a túl savas. Natúr tőzegekhez meszes kőlisztet, vagy lúgosabb összetételű virágfölddel keverni.

Cél: jó vízáteresztő képességű, enyhén savas kémhatású talajt válasszunk növényeink számára.


 




Általános tudnivalók

Szeretettel üdvözöllek, a Hesperidium Fabulosa oldalán. A Blog, a Facebok Citrusok Magyarországon nevezetű csoporttal működik.  Az "ö...