Tecnhológia - szaporítás



A legtöbb növény szaporítható magvetéssel, amely a legegyszerűbb módszer, de bizonyos növényeknél ez nem mindig vezet eredményre. Termés hozatal céljára a citrus magról történő vetését csak nagyon kevés fajnál alkalmazzák.

Van több citrus fajta amely képes magról is reprodukálni saját magát, ilyen a Sevilla narancs, a Poncirusok és az általában vadon élő citrus fajták.

Ezek viszont hosszú idő, általában 5-6 éven belül fordulnak csak termőre, ha a környezeti hatások kedvezőek a számukra.

Citromot, és édes narancsot nem érdemes magról vetni, mert az igen hosszú várakozás után sem fogja azt a gyümölcsöt produkálni, amelyből a magot szedtük.  Édes narancsoknál a kikelt növény általában keserű narancs lesz, citromoknál hosszú idő után teremhetnek citromot, de minőségtelen és kevés gyümölcsöt.



Természetesen a citrust széles körben vetik—a vetőmagokat körültekintően válogatva—majd később átoltják őket, hogy az adott fajtákat reprodukálják a növényekre.



Fontos az alanynövények megfelelő kiválasztása. Éghajlat, és klíma szempontok alapján. A kiválasztott alany egészségi állapotával nem lehet gond, csak zöld, tápanyag hiány mentes növényt alkalmazzunk alanynak. Átoltás előtt, vagy után  közvetlen ne ültessük át a növényt, így biztosítva a mielőbbi fejlődését.



A tovább szaporítani kívánt növényt is alaposan vegyük szemre vétel alá. Csak hibátlan, betegségmentes, jól termő növényéket alkalmazzunk dugványozásra, oltásra egyaránt. Ezeket anyanövényeknek nevezzük.



A növények oltással történő szaporítása egy ősi módszer, melyet a föníciaiak, a görögök, és a kínaiak már a történelem előtti időkben ismertek, és alkalmaztak. Az alany működik, mint gyökérzet, míg a másik a „nemes” a lombkorona szerepét tölti be.



Legalkalmasabb időszak a citrusok oltására a május, és augusztus közötti időszak. Ettől eltérő időben nem érdemes oltani, mert az esély kevés az összeforrásra, vagy a nemes rész nem úgy fejlődik ahogy annak kellene.



A legszélesebb körben használt alanyok:  Citrus macrophilla, Citrus aurantium, Citrus volkameriana, Citrange troier és a Poncirus trifoliata.

Természetesen bármely citrom magonc átoltható termő növénnyé. A legújabb elemzések szerint (Santo Recupero of the Istituto Sperimentale di Agrumicoltura in Acireale) a Citrus macrophilla, és a Citrus volkameriana mutatja a legjobb eredményt, mint kompatibilitás, mind pedig a növekedés szempontjából.

Tapasztalataink szerint a cserepes nevelésre a legjobb alanynövény a Poncirus trifoliata, még annak ellenére is, hogy néhány fajtával teljesen összeegyeztethetetlen. Minden fajtával kompatibilis, csak némely fajták nem úgy fejlődnek ahogyan kell. A gyökérzete ellenállóbbá teszi a növényeket, viszont gyümölcs minőségileg hagy kivetni valót. De nem is a gyümölcs minőségéért tartjuk cserépben a citrust, hanem díszítő jelleggel. 

Aki Poncirus trifoliata alanyokat választ, annak tavasz elején kell elvetnie a magvakat egy tőzeges laza talajba. A talajt állandóan nedvesen kell tartani a jó csírázás érdekében. Amikor a növények elérték az 5 cm-es magasságot, akkor ültetjük őket egyesével cserepekbe, ahol növekedniük kell 2-3 évig, ameddig a törzs átmérője el nem éri a 10-15 mm-t. Ekkor keríthetünk sort a növény átoltására.

Nézzük most azokat a fő oltási technikákat, amelyeket a következőekben sorra veszünk:





· Szemzés

· Héj alá oltás

· Oldaloltás






Az oltásokat ha augusztusban végezzük, a húzó zöld vad részeket nem szabad eltávolítani, csak másik év tavasszal, mert lombozat nélkül eléggé megsínylené a teleltetést. Más időszakban történő oltásnál a nemes rész kihajtása után távolítsuk el a vad rész lombozatát.



Szemzés



Nagyon fontos a megfelelő időszak kiválasztása, ami főként a már teljes vegetáció, azaz június
elejétől—augusztusig terjed. Bizonyosodjunk meg arról, hogy a növény (alany) megfelelően adja a héját, erőszak nélkül könnyen szétnyitható legyen.

 

Vegyünk egy ágacskát az anyanövényről, mely már kifejletten gömbölyű (2 éves) és távolítsuk el a leveleket róla (1. ábra) Egy éles késsel alulról felfelé vágjuk ki a szemet úgy, hogy a szempajzs alatt, és fölött 1 cm rész maradjon (2. ábra)



Az alanyba T alakú vágást ejtünk, majd szétnyitjuk az oltókéssel (3. ábra) A levélnyélnél megfogjuk a szemet, és belehelyezzük a T vágásba, és szépen lefele toljuk, ügyelve arra, hogy jó erősen csússzon tovább a héj alatt (4. ábra) Majd fontos a behelyezett szem kötözése, rafiával, vagy más oltáshoz használatos nyújtható oltószalagokkal, oltógumival. Ügyeljünk arra, hogy a szem szabadon maradjon. (5. ábra)



Vastagabb alanyoknál ezzel a módszerrel érdemes kettőt behelyezni, egymással ellentétesen, így a siker esélye megduplázódik. Ha a behelyezett rügyek zöldek egy hónap után, akkor sikeres volt az eljárás. Teljes vegetációban a rügyek azonnal növekedni kezdenek. Ha sikeres volt a szemzés, akkor az alanyrész 5 cm-es a szemzés felett vágjuk le. (6. ábra) Az alany még a szem megerősödéséig több esetben kihajt, ezeket a hajtásokat távolítsuk el, hogy az általunk behelyezett szem erősödjön minél gyorsabban. 


Oldalékezés




Ezt az oltási technikát üvegházakban használják, mikor a lombozat még nem fejlődött ki, vagy nincs teljes nedvkeringésben az alany. Ezt az oltási technikát valamivel előbb véghez lehet vinni, mint a szemzést, és a héj alá oltást. Azért arra érdemes figyelni, hogy ezt az oltási módot válasszuk, akkor az alanyunk legalább hatásban (kezdeti nedvkeringésben) legyen.

Az anyanövényről vágunk egy 2 éves vesszőt, melyről eltávolítjuk a leveleket, majd felülről lefelé egy határozott mozdulattal 45 fokos szögben vágunk 3-4 szemet. A vágási felületnek olyannak kell lenni mint a tintás irónoknak. (1. ábra)

Most az alanyon ejtsünk egy vágási felületet felülről lefelé haladva, ahonnan a héjat, és kevés fás részt is érintsen a vágás, majd alul a héjba kissé befele haladva vágunk egy „táskát” ami megtartja a nemes részt. (2. ábra)



Ügyeljünk arra, hogy az alanyon ejtett vágás kicsivel nagyobb legyen, mint a nemes rész vágási felülete. (3. ábra)



Helyezzük bele a nemes vesszőt úgy, hogy legalább az egyik oldalon teljes pontos fedésben legyen a két vágás a héj résznél, így előbb kötődik egymáshoz a két növény. Ezután rögzíthetjük a nemes vesszőt az alanyhoz, rafiával, vagy elasztikus szalaggal. Ha fa sebkezelővel vonjuk be a vágást, nincs más teendő, de ha csak kötözzük, akkor helyezzünk rá fóliát, amit jól rögzítsünk a páratartalom miatt, illetve védjük a naptól őket krém színű papírzacskós takarással. (4. 5. ábra)



Ha harminc nap elteltével zöld a nemes rész, akkor az alanyt letetejezhetjük az oltás fölött 5 cm-el. (6. ábra)


Héj alá oltás


Ezt a fajtaoltást olyan növényeknél alkalmazzák, amelynek a törzs átmérője 4—5 cm-nél nagyobb, vagy megunt, rossz minőségű termő növények átoltásához. Vagy éppenséggel egy idősebb növény már elveszítette termési kapacitását, de az alanya még sértetlen. Ennek a fajtaoltásnak meg kell történni a tavasz végéig, és nem érdemes belemenni már vele a nyárba.

Fontos, hogy itt azonnal távolítsuk el a teljes lombozatot, egy általunk kiválasztott helyen. Idősebb növényeknél használjunk fűrészt erre a célra. Majd vágunk egy 2—3 cm-es hosszanti vágást a növény héjába, amelyet szépen nyissunk szét úgy ahogyan a T vágásnál. (1. ábra)

A nemes oltóágból éles késsel, határozott mozdulattal egy 45 fokos lapfelületű vágást ejtünk.
Majd helyezze be a héj alá a nemes vesszőt, ami 3—4 szemes levél nélkül. (2. ábra)
Majd rögzítsük az alanyhoz a behelyezett oltóvesszőt rafiával, vagy oltáshoz használatos oltószalaggal, gumival.

Fontos, hogy a párásítás, és a gyors forradás érdekében, nejlon zacskóval fedjük le az oltási részt, melyet az oltás alatt 5 cm-el szorosan kötözzünk meg. Óvjuk meg a naptól is krémszínű papírzacskó felhelyezésével, amit szintén rögzítsünk. (3. 4. ábra)
30 nap elteltével a zacskókat el lehet távolítani, és a kihajtásig félárnyékos helyen tartani. 



Dugványozás

A vegetatív szaporításnak a dugványkészítést nevezzük, melyet széles körben alkalmaznak a kertészek. Nem minden faj, és fajta alkalmas a dugványkészítésre, de a citromoknál, és a cédrátoknál nagy sikereket érhetünk el vele.
A sokszorosítás után a termő anyanövényről vett termővesszők, ugyanazokat a tulajdonságokat örökítik, amiről a termővesszőt szedtük. (klónozás)
Érdemes a szaporítani kívánt növényt tüzetesen átvizsgálni, hogy maximálisan egészséges jó termőképességgel rendelkezzen.
Hogyan is készítünk dugványokat?
Válasszunk ki egy 5-10 mm átmérőjű ágat, amit osszunk fel 10-12 cm-es darabokra úgy, hogy azokon 5-6 levél maradjon meg. Az alsó levelek eltávolítása után hormonporral kezeljük, majd leszurkáljuk őket laza talajba. A növény tetején a két ellentétes levél párat hagyjuk meg. (1. ábra)
Az így kapott dugványoknak magas hőmérséklet kell, és magas páratartalom, hogy a forradás, és a gyökerezés mihamarabb végbemenjen. Ez általában 4-6 hét.
Nagyüzemi szinten a citrusokat egy speciális helyen tartják dugványozás után, meleg talpon. Nyári időszakban gyökereztessünk akár szaporító cserépben, akár dugványtálcában. Tőzeg, és homok 1:1 keverékét használjuk talajként. Javasoljuk, hogy a cserepeket csomagoljuk be fóliába, a meleg, és a nedvesség megőrzése miatt, és nyugodtan ki lehet tenni őket a napra.
Mikor a növények meggyökeresedtek, akkor lehet, őket szétültetni az un. nevelőcserepekbe, ami 10-15 cm-es átmérőt jelent. Ebbe alakítjuk ki a növények kezdeti formáját.















Gyűrűzéses gyökereztetés





Erősebben felnyúlt, termő növényeknél alkalmazhatunk egy biztos módszert. Ez által akár már termő nagyobb növényt kapva, ez a gyűrűzéssel vett szaporítás, amelyet áprilisban érdemes készíteni, amikor a növény belép a vegetációs időszakba.
1 cm szélesen a kérget távolítsuk el (1. ábra) Ecsettel hormon kezeljük ezt a részt, majd a gyűrű alá néhány centiméterrel kössünk fólia zacskót körkörösen, amit megtöltünk nedves földdel. (2. ábra) Felül is fogjuk össze a fóliát, és erősen kössük meg. Fontos az erős kötözés, hogy a talaj ne száradjon ki, és tartsa meg a nedvességet, így a gyökerezés hamar végbemegy. (3. ábra)
Augusztusban, mikor már kellő mennyiségű gyökérzettel rendelkezik a kis növény, leválasztjuk az anyanövényről, a fóliát óvatosan eltávolítjuk, majd cserépbe ültetve neveljük tovább!


Általános tudnivalók

Szeretettel üdvözöllek, a Hesperidium Fabulosa oldalán. A Blog, a Facebok Citrusok Magyarországon nevezetű csoporttal működik.  Az "ö...